Akutní infekční rýma

Obecně se dá rýma charakterizovat jako zánětlivé onemocnění nosní sliznice . Nejčastěji je virového původu. Často bývá současně poškozena i sliznice nosohltanu. Tehdy hovoříme o rinofaryngitidě.

Původce a příčina akutní rýmy

Akutní rýmu způsobují viry (rhinoviry, coronaviry, virus influenzae A a B, u kojenců a batolat adenoviry). Viry napadnou oslabenou nosní sliznici a vznikne zánět. Komplikací může být následné napadení postižení sliznice bakteriální méně často mykotickou superinfekcí.

Projevy akutní rýmy

Pro akutní rýmu je typické  ucpaný nos, výtok z nosu (vodnatý či později i hustý hlenovitý), svědění a kýchání, pálení sliznic,zvýšená únava až schvácenost, zvýšená teplota.

Viry zodpovědné za akutní rýmu se přenášejí tzv. kapénkovou infekcí. Kapénky – mikroskopické částice slin a nosního sekretu – se šíří vzduchem kýcháním, kašlem i běžným mluvením.

První dva až tři dny je infikovaný nejnebezpečnější, nosní sekrece je intenzivní a je doprovázena častým kýcháním. Inkubační doba akutní rýmy je dvanáct hodin až dva dny. Většinou rýma trvá týden až deset dní.

Virová rýma může přejít v rýmu bakteriální. Viry oslabí nosní sliznici a ta pak nedokáže odolat škodlivým bakteriím a plísním. Typickým příznakem je hustý žlutý hlen, který poté zezelená. Kvůli takto ucpanému nosu huhňáte, často také zaléhají uši, jelikož se ucpává Eustachova trubice.
Bakteriální rýma se často promění v bakteriální zánět, který může vyústit až v zánět vedlejších nosních dutin či zánět středního ucha. Proto je dobré příznaky a léčbu nepodceňovat – zvlášť u dětí!

Prevence akutní rýmy

Akutní infekční rýma se vyskytuje nejčastěji na podzim a v zimě. Zvlášť v těchto měsících je důležité dbát o své zdraví, samozřejmě v prevenci pokračujeme celý rok.

Provádějte pravidelnou nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, který vás lépe ochrání před nemocemi a alergiemi. 
Dbejte na pravidelnou hygienu rukou. Viry jsou na klikách od dveří, nákupních košících a jinde, pravidelné mytí rukou je základem zdraví.
Vyhýbejte se kontaktu s nemocným. První dva dny je pacient nejvíc infekční, omezte proto návštěvy nemocného.
Vyhýbejte se místům s vyšší koncentrací lidí, kde hrozí riziko infekce.
Posilujte svoji imunitu. Snažte se jít stravu bohatou na vitamíny, zejména pak vitamínem C.
Více spěte a odpočívejte. Spánek napomáhá regeneraci organismu.
Sportujte a choďte na čerstvý vzduch, otužujte se.

Léčba akutní rýmy

Lidová moudrost praví, že neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden. Příznaky sice trvají zhruba týden, jistě je ale lepší akutní rýmu léčit, aby se nerozvinula v bakteriální zánět a nezpůsobila vám další komplikace. Pokud máte horečky nebo se příznaky zhoršují, navštivte lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu v léčbě.

Aplikujte nosní spreje a kapky s léčivou látkou (degongestiva). Rychle uleví od ucpaného nosu. Je ale potřeba dodržet stanovenou dobu používání, aby nevznikla závislost na léčivé látce (medikamentózní rýma): dospělí maximálně týden, děti maximálně pět dnů.

Aplikujte solné roztoky. Solné roztoky přímo neléčí a neúčinkují tak rychle jako nosní spreje a kapky, jsou však přírodní a šetrné a používání izotonických solných roztoků není časově omezeno. Hypertonické roztoky uvolňují ucpaný nos, izotonické zvlhčují a čistí nosní sliznici. Vhodně doplňují dekongestiva, navíc je mohou bez omezení používat také těhotné a kojící ženy, kojenci a malé děti. Vyzkoušejte například NasoDrill, zvlhčuje nosní sliznici, působí antibakteriálně a pomůže vám snížit známky lokálního zánětu.

Pravidelně smrkejte. Je důležité zbavovat se hlenu a původce infekce. Smrkejte do papírového kapesníku, který vždy vyhoďte do odpadkového koše – naprosto nevhodné jsou ke smrkání látkové kapesníky, ve kterých se hromadí viry a bakterie.

Nadopujte se vitamíny, zejména pak vitamínem C.

Zůstaňte v klidu a v teple. Nechte vaše tělo odpočívat a regenerovat.