Alergická rýma

Původce a příčina

Původcem alergické rýmy jsou alergeny – rostlinné alergeny (pyly trav, stromů a keřů), alergeny roztočové a domácích zvířat, plísně a také profesní alergeny (např. latex, mouka). Hlavní příčinou alergické rýmy je působení alergenu na imunitní buňky v nosní sliznici senzibilizovaného pacienta.  Po opakovaném kontaktu s alergenem se uvolní látka histamin a další zánětlivé mediátory, které se váží na receptory v nosní sliznici a způsobují klinické příznaky. 

Popis a příznaky

Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, rozlišujeme dvě základní podoby:
1) Pacienti trpí opakovaným vodnatým výtokem z nosu, svěděním nosu a kýcháním, svěděním patra, uší, často se vyskytuje zánět očních spojivek.

2) Pacienti trpí pocitem ucpaného a neprůchodného nosu s poruchou čichu.
Ve všech případech se vyskytují další symptomy jako únava, nesoustředěnost, někdy bolesti hlavy, případně poruchy spánku.

Alergie se nemusí nutně projevovat pouze jako rýma a ucpaný nos, může se také jednat o podráždění kůže, ekzém, astma a jiné.

Pokud již v rodině máte alergika (rodiče, prarodiče, sourozenec), je velmi pravděpodobné, že sami budete také alergičtí, sklony k alergii jsou totiž až z 80 % dědičné. Alergie se může projevit kdykoliv během života, nejčastěji však v dětství a dospívání.

Rozdělení alergické rýmy

Celoroční rýma (perzistující) – trvá déle než 4 dny v týdnu po dobu 4 týdnů a déle  převažuje otok sliznice. Je způsobována hlavně nesezónními alergeny, které jsou kolem vás přítomny v průběhu celého roku. Jsou to prach, plísně, roztoče, zvířecí srst. Téměř 2,5 % alergiků trpí alergiemi na domácí mazlíčky, nejvíce na kočky.
Sezónní rýma (intermitentní) – trvá méně než 4 dny v týdnu nebo méně než 4 týdny – projevuje se zejména v pylové sezóně (konec února až listopad). V našich podmínkách jsou nejdůležitějším zdrojem pylových alergenů na počátku sezóny pyly stromů (bříza, olše, líska), později pyly travin, obilí a plevelných rostlin.  Množství pylů a jejich sezónnost je dobré sledovat v pylovém kalendáři.

Dle intenzity projevů se oba typy rýmy dále dělí:

1) mírná (platí všechny uvedené údaje) bez narušení spánku, bez narušení denních aktivit, sportu, zábavy, bez problémů ve škole a zaměstnání, bez přítomnosti obtěžujících příznaků.

2) středně silná/silná (platí alespoň jeden údaj) symptomy narušující spánek, narušeny běžné denní aktivity, sport, zábava, problémy ve škole a zaměstnání, obtěžující nosní příznaky.

Jak předcházet alergické rýmě

Pravidelně provádějte nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty, alergeny a udržují nos v dobré kondici, který vás lépe ochrání před nemocemi a alergiemi. 
Dodržujte bezalergenový režim. V sezóně se vyhýbejte alergenům, které vás dráždí. Domácnost udržujte bez prachu a plísní, ideální je odstranit koberce a jiné lapače prachu.
Dodržujte antialergickou léčbu stanovou vaším lékařem.

Léčba alergické rýmy

Antihistaminika. Blokují účinek histaminu vzazbou na receptory, které potřebuje ke své funkci. Tlumí především svědění, kýchání a hypersekreci.

Topické nosní kortikosteroidy. 
Mají silný protizánětlivý a protialergický účinek. Zasahují do imunitního systému, nepůsobí tedy na histamin. Většinou se užívají ve formě nosních sprejů. Jsou určeny k dlouhodobému soustavnému užívání a nelze od nich očekávat okamžitý úlevový efekt.

Oční kapky. V akutních případech (k rychlé úlevě od potíží) se používají také oční kapky s obsahem antihistaminik.

Dekongestiva
. Dekongestiva jsou nosní spreje a kapky s léčivou látkou. Snižují prokrvení nosní sliznice a tím zmírňují její otok a ulevují od ucpaného nosu. K úlevě dochází do deseti minut. Opakovaná častá aplikace na nosní sliznici je spojena s nebezpečím snížení citlivosti alfa receptorů na adrenergní podněty. Vzniká tzv. medikamentózní rýma, která je léčebně prakticky neovlivnitelná. Nesmí se tedy používat dlouhodobě, aby nevznikla závislost na léčivé látce: dospělí maximálně týden, děti maximálně tři dny.

Solné roztoky. Solné roztoky přímo neléčí alergickou rýmu, ale zmírňují obtíže, zvlhčují nosní sliznici a ulevují od ucpaného nosu. Hypertonické solné roztoky uvolňují ucpaný nos. Izotonické roztoky zvlhčují nosní sliznici a slouží k pravidelné nosní hygieně. Pravidelné oplachy mimo jiné zlepšují léčebný účinek intranazálně podáváných léků na alergii. Izotonické solné roztoky se mohou používat dlouhodobě bez omezení. Vyzkoušejte například NasoDrill, který posiluje obranné mechanismy nosní sliznice a sliznice horních cest dýchacích.

Specifická alergenová imunoterapie (SIT, SAIT) 
Jediná kauzální léčba alergické rýmy, ovlivňuje atopickou přecitlivělost, jakožto podstatu alergického onemocnění. SIT spočívá v regulovaném podávání přesných dávek upraveného alergenu, na který je pacient přecitlivělý, s cílem navodit specifickou toleranci tohoto alergenu

Další způsoby léčby: antileukotrieny, kromony, systémové kortikosteroidy, inhalátory na léčbu astma. O léčbě alergické rýmy a vhodné terapii se poraďte se svým lékařem, rozhodně nepraktikujte samoléčbu.

Alergická rýma u dětí

Její popis, prevence i léčba jsou obdobné těm u alergické rýmy u dospělých pacientů, samozřejmě s příslušnou úpravou dávek léků podle tělesné hmotnosti. Důležité je zahájit léčbu, dostat alergeny z bezprostřední blízkosti nemocného dítěte a dodržovat režimová opatření. Pomoci může každodenní nosní hygiena přípravkem NasoDrill.

Idiopatická rýma

Její průběh a příznaky jsou totožné s alergickou rýmou, rozdíl je však v původci potíží. Zatímco u alergické rýmy jsou to alergeny, u idiopatické rýmy (vazomotorické) jsou původcem pachy, cigaretový kouř, parfémové vůně a jiné. Váš nos jednoduše reaguje přecitlivěle na fyzikální jevy. O léčbě je vhodné poradit se s lékařem, jako prevenci můžete praktikovat každodenní nosní hygienu přípravkem NasoDrill.