Dětská akutní rýma

Dětská rýma je jedním z nejčastějších dětských onemocnění, děti jí mohou onemocnět až 12krát za rok. Děti jsou v útlém věku náchylnější k nemocem, jednak proto, že ještě nemají natolik vyvinutou imunitu, jednak kolektivy ve školkách a školách jsou doslova rájem pro množení virů a bakterií.

Původce a příčina dětské rýmy

Stejně jako u dospělých jsou původcem dětské akutní rýmy viry, které napadnou oslabenou nosní sliznici, a vznikne zánět.

Projevy a popis dětské akutní rýmy

Typickým příznakem je ucpaný nos a zřetelná sekrece – většinou vodnatá, později může přejit v hustý hlen, který dítě dráždí a způsobuje nepříjemný kašel. Někdy ale nos může být bez sekrece a dítěti se pouze hůře dýchá, jelikož je nosní sliznice oteklá. Současně se zduřením nosní sliznice dochází k reakci na sliznici vedlejších nosních dutin, pak mluvíme o rinosinusitidě. 

Další projevy:

Na co si dát pozor?
Obyčejná akutní rýma může mít u dětí horší následky než u dospělých. Je zde zejména riziko bakteriálního zánětu, který se vyvine z virové nákazy. Takto neléčená rýma způsobuje komplikace jako je zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha. Proto rýmu u svých dětí nepodceňujte, a pokud příznaky do několika dnů neustoupí, navštivte dětského lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu léčby.

Jak dětské rýmě předcházet

Pravidelně provádějte nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, který dítě lépe ochrání před nemocemi a alergiemi. Pravidelnými oplachy nosní sliznice dětem navíc vytváříte další hygienický návyk, který je investicí do jejich zdraví.
Dávejte dítěti pestrou stravou bohatou na vitamíny. Pravidelný přísun vitamínů podpoří imunitu vašeho dítěte.
Dítě dobře a vhodně oblékejte. Zvlášť na podzim a v zimě, kde je zvýšený výskyt chřipek, nachlazení a viróz je potřeba dítě dobře oblékat, aby neprochladlo a neoslabila se mu imunita.
Omezte kontakt s nemocnými. Vyhýbejte se veřejným místům, kde hrozí riziko infekce.
Buďte ohleduplní. Pokud začíná být vaše dítě nemocné, je jistě ohleduplné, jestliže malého pacienta necháte doma a eliminujete kontakt s dětmi v kolektivech školky a školy.
Otužujte vaše děti.

Léčba dětské rýmy

V závislosti na tom, jak moc je vaše dítě nemocné, lze vybrat vhodné přípravky, které mu od rýmy a nachlazení uleví. Pokud má dítě horečku a stav se několik dnů nelepší, navštivte lékaře, který naordinuje vhodnou léčbu.

Aplikujte nosní sprej či kapky s léčivou látkou. Uvolní ucpaný nos a pomůžou dítěti vysmrkávat. Účinkují do deseti minut. Děti je mohou používat maximálně pět dní, aby na nich nevznikla závislost (medikamentózní rýma).
Aplikujte solné roztoky. Hypertonické solné roztoky uvolní ucpaný nos, izotonické solné roztoky zvlhčují nosní sliznici, ředí hleny a pomáhají vysmrkávat, slouží k pravidelné nosní hygieně. Solné roztoky jsou přírodní a ty izotonické se mohou používat dlouhodobě bez omezení. Solné roztoky přímo neléčí, ale vhodně doplňují léčbu dekongestivy. Vyzkoušejte například NasoDrill, je přírodní, má speciálně upravený aplikátor, který je vhodný i pro malé dětské nosíky a vodu jemně rozprašuje.
Zajistětě, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a vitamínů.
Dítě by mělo smrkat šetrně a pravidelně. Při rýmě je důležité pravidelně smrkat. Jednak se dítě zbavuje virů a bakterií, jednak mu hlen nestéká do krku a nedráždí ho ke kašli. Dětem, které neumějí samy smrkat, je nutné nosní sekret i několikrát denně odsát.
Pozor: Pokud má vaše dítě ucpaný nos do té míry, že se nemůže vysmrkat, nenuťte jej. Tlakem by se nákaza mohla rozšířit dále do středouší a Eustachovy trubice a způsobit zánět.

Přečtětě si, jak naučit dítě pravidelně smrkat.