Kojenecká rýma

Rýma u miminek probíhá odlišně než u dospělých. Imunitní systém kojenců a batolat není ještě dostatečně zralý a infekce se častěji šíří i mimo dýchací cesty – může tak způsobit zánět středního ucha a další komplikace.

Proč je rýma u kojenců takový problém?
Novorozenci zhruba do třetího měsíce dýchají pouze nosem – je to dáno anatomicky poměrem hltanu, úst a nosu. Ústy dýchají až mezi třetím a pátým měsíce života. Sliznice často zduří i když je zánět malý, nos miminka je pak z části nebo zcela neprůchodný. 

Projevy kojenecké rýmy

Dítě neklidně spí, může mít také horečku, dýchá zrychleně, u novorozenců může v nejhorších případech dojít až k udušení. Sekrece z nosu je hojná, zpočátku vodnatá, dále hlenovitá, hlenohnisavá až hnisavá. Při poloze na zádech dítě sekret polyká.

 
Rýma může komplikovat kojení.

Pokud vaše děťátko nemůže dýchat nosem, je pro něj obtížné, a někdy i nemožné, dobře sát mateřské mléko. To může mít za následek nedostatečnou výživu, noční probouzení a častý pláč.
Rýma může ovlivnit celkové zdraví vašeho děťátka.
Plný a nemocný nos nedokáže plnit svou obrannou funkci, to může způsobovat další vleklé zdravotní komplikace jako zánět středního ucha a jiné nemoci horních cest dýchacích.

Jak kojenecké rýmě předcházet

Pokud je to možné, co nejdéle dítě kojte. Mateřské mléko obsahuje celou řadu látek, které budují dětskou imunitu a zpomalují růst bakterií, nebo je přímo likvidují.
Zajímavost:
Informace o tom, jaké bakterie se nacházejí v ústech dítěte, se při kojení dostanou až k mléčné žláze. Ta na základě získané informace vytvoří protilátky přímo do mateřského mléka, a tak chrání dítě před některými nemocemi.
Pravidelně provádějte nosní hygienu. Ráno a večer oplachujte a čistěte citlivou dětskou nosní sliznici izotonickým roztokem, při oplachu se vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, lépe tak chrání vaše děťátko před nemocemi a alergiemi, navíc jim budujete další hygienický návyk, který je investicí do jeho zdraví.
Choďte na procházky a dítě dostatečně oblékejte. Venku se dítěti lépe spí a dýchá. Navíc se otužuje. Lékaři doporučují zůstat doma, až když je teplota -5 °C nebo je venku mlha. Vždy dávejte dítěti bavlněnou čepičku a ponožky i přes dupačky, jestliže je venku chladno.
Omezte kontakt s nemocnými. V době zvýšeného výskytu chřipek, nachlazení a viróz se vyhýbejte veřejným místům, kde hrozí riziko infekce. 

Léčba kojenecké rýmy

Aplikujte solné roztoky. Malý nosík vašeho děťátka je citlivý na jakýkoliv zásah zvenčí. Solné roztoky, přímo neléčí, ale zvlhčují nosní sliznici a ředí hleny, a tím výrazně napomáhají tomu, abyste mohla nos dobře odsát odsávačkou. Nosík můžete buď propláchnout, nebo vytřít vlhkou vatovou tyčinkou. Zde ale dejte pozor, aby vatička neuvízla v nosní dírce. Izotonické solné roztoky můžete používat dlouhodobě, jsou přírodní a šetrné. Vyzkoušejte například NasoDrill, jeho složení je vhodné i pro nejmenší děti, je přírodní, a navíc má speciálně upravený aplikátor, který pasuje i na malý kojenecký nosík. 
Aplikujte nosní spreje či kapky s léčivou látkou. Rychle uvolní ucpaný nos, o jejich použití se ale poraďte s lékařem. Ne všechny nosní spreje a kapky jsou vhodné pro nejmenší děti, a pokud ano, jejich používání je omezeno na maximálně tři dny. Z tohoto důvodu je dobré kombinovat je se solnými roztoky, které se mohou používat neomezeně.
Větrejte a zvlhčujte vzduch. Suchý a příliš teplý vzduch v místnosti dráždí dýchací cesty.
Polohujte. V postýlce pokládejte dítěti hlavičku do mírně zvýšené pozice, aby se mu lépe dýchalo. V takové poloze hleny nestékají do krku a nedráždí ke kašli.
Noste dítě na rukou a věnujte mu pozornost. Ve svislé poloze a také při hrách se začnou hleny spontánně uvolňovat například kýcháním, což dítěti přináší znatelnou úlevu.
Pravidelné odsávejte hlen nosní odsávačkou.

Jak a kdy použít odsávačku?

Odsávačku používejte pouze tehdy, má-li dítě ucpaný nos a je zřejmé, že se mu hůře dýchá.
Před odsátím hlenu nos dítěte nejprve zvlhčete. Můžete použít izotonický solný roztok NasoDrill, který se v nose jemně rozptýlí a zředí hleny, nebo použijte vlhkou vatovou tyčinku a dítěti nos jemně vytřete. Ideální je nosík zvlhčovat každý den, provádět takzvanou nosní hygienu.
Neodsávejte až příliš často. Odsávání je pro dítě krajně nepříjemné a s velkou pravděpodobností bude plakat. Navíc časté odsávání může tvorbu hlenu naopak podporovat.
Odsávejte před spaním a místnost větrejte.