Rýma v těhotenství

V těhotenství byste na sebe měla být obzvlášť opatrná, a pokud máte jakékoliv zdravotní potíže, nepodceňujte je. I obyčejnou rýmu či ucpaný nos je potřeba řešit co nejdříve a při zhoršeném zdravotním stavu se poraďte se svým lékařem o dalším postupu v léčbě.

Těhotenská hormonální rýma

Původce a příčina těhotenské rýmy

V těhotenství se mění hladina hormonů v ženském těle (hormony estrogen a progesteron), nosní sliznice se stává citlivější. Příčinou těhotenské rýmy jsou tedy hormonální změny, proto se také těhotenské říká hormonální rýma. 

Popis a příznaky těhotenské rýmy

Příznakem těhotenské rýmy je ucpaný nos bez dalších známek infekce horních cest dýchacích a typických projevů infekční či alergické rýmy. Dále to může být výtok z nosu, zvýšené dýchání ústy a spánková apnoe z důvodu zduření nosní sliznice. Problém se může rozšířit také do vedlejších nosních dutin – proto léčbu nepodceňujte.

Těhotenská rýma se objevuje zejména v posledních šesti týdnech těhotenství, tedy v 2.–3. trimestru, není to ale pravidlem, může se objevit kdykoliv v průběhu těhotenství. Ve 3. trimestru je ale tento problém velmi častý, jelikož se v těle matky nachází zvýšený objem krve, který má za následek zduření nosní sliznice a ucpání nosu. Těhotenská rýma zmizí do dvou týdnů od porodu. Vyskytuje se u 11–23 % těhotných žen. 3, 4

Jak předcházet těhotenské rýmě

Vzhledem k tomu, že je tato rýma způsobena hormonálními změnami, může se stát, že jí nepředejdete, můžete však provádět opatření, která vám mohou pomoci ulevit od obtíže s dýcháním.
Pravidelně provádějte nosní hygienu. Pravidelné oplachy nosní sliznice zvlhčují nos, vyplavují nečistoty a udržují nos v dobré kondici, který vás lépe ochrání před nemocemi a alergiemi a komplikacemi horních cest dýchacích. Nosní hygiena je vhodná v jakékoliv etapě vašeho života.
Vyhýbejte se dráždivému prostředí
. Nosní sliznice v těhotenství je citlivější na vnější podněty, pachy, cigaretový kouř, vůně a alergeny. Vyhýbejte se proto místům, kde je jejich zvýšený výskyt, abyste nos zbytečně nedráždila.
Pravidelně cvičte. Cvičení a pohyb je jistě vhodný pro udržení celkové kondice a i mimo období těhotenství. Pohyb vám však může pomoci lépe udržet nos čistý a průchodný.
Spěte s více podloženou hlavou. Spát s hlavou ve zvýšené poloze vám může ulevit od ucpaného nosu.

Léčba těhotenské rýmy

Jediným lékem na těhotenskou rýmu je porod. Devět měsíců je však dlouhá doba a mít ucpaný nos je nepříjemné. V těhotenství se ke zmírnění obtíží s ucpaným nosem a rýmou nedoporučuje používat preparáty s léčivou látkou, jelikož se léčivá látka dostává nosní sliznicí dále do krve a potom přes placentu k dítěti. Poraďte se se svým gynekologem o vhodné léčbě. Dobrým řešením je používat solné roztoky. Přímo neléčí, ale dokáží výrazně snížit potíže s ucpaným nosem. Vyzkoušejte například NasoDrill, který vám pomůže nos uvolnit, zvlhčit a zklidnit nosní sliznici, je zcela přírodní, šetrný, a můžete jej používat dlouhodobě.

  1. Mabry RL (1983) The management of nasal obstruction during pregnancy. Ear Nose Throat J 62: 28-33.  
  2. Bende M, Gredmark T (1999) Nasal stuffiness during pregnancy. Laryngoscope 09: 08-10.

Akutní rýma v těhotenství

Akutní infekční rýma v těhotenství je stejně obtěžující a má stejné příznaky a průběh, jako když nejste těhotná. Rozdíl je však v přístupu k léčbě. Pokud byste nebyla gravidní, jistě by jednou z možností, jak ulevit od rýmy a ucpaného nosu, bylo použití sprejů a kapek do nosu s léčivou látkou (dekongestiva). To se však v těhotenství nedoporučuje vzhledem k vstřebávání léčivé látky do krve. Vhodným řešením je proplachování nosu solnými roztoky, například zcela přírodním přípravkem NasoDrill.

Alergická rýma v těhotenství

Alergická rýma v těhotenství má stejné příznaky a průběh, jako když nejste těhotná. Vzhledem k vašemu jinému stavu je ale potřeba jinak přistupovat k léčbě. Lékař vám zřejmě léčbu alergie upraví a předepíše šetrnější preparáty, které budou vhodné i pro vaše dítě. Vhodným doplňkem intranazálně podávaných léků jsou solné roztoky, které bud uleví ucpanému nosu, nebo jej šetrně propláchnou a zvlhčí. Můžete vyzkoušet například NasoDrill, který je vhodný ke každodenní nosní hygieně. Je zcela přírodní a pomáhá posilovat obranné mechanismy sliznice horních cest dýchacích.